Páteční brzké ráno jsme zahájili výstupem na svítání na nejbližším kopci a poté výletem na velbloudech. K dispozici byla jednomístná nebo dvojmístná verze korábu pouště. Vedle místních jsem byl nejzkušenějším jezdcem, protože jsem si svoji premiéru na velbloudu odbyl před téměř 30 lety (v roce 1988) při služební cestě v Mongolsku.
Po přesunu autobusem nás čekal jeden z opravdových vrcholů pobytu v Izraeli a to pěší výšlap na pevnost Masada ve výšce 60 m. n. m. Drobný problém je v tom, že se tam stoupá z výšky asi -450 m pod hladinou moře, čili přes 500 výškových metrů na trase pouhých1,3 km. K dopravě lze použít také lanovku, ale to bylo odmítnuto. Po dobytí Jeruzaléma Římany v roce 70 n. l. na pevnost uchýlilo asi tisíc Židů, kteří dva roky odolávaly sedminásobné přesile Římanů a nakonec zvolili hromadnou sebevraždu, než by padli do zajetí nepřítele. Proto všichni členové izraelské armády (vojenská služba je tu povinná pro muže i pro dívky) na Masadu přísahají při svém vojenském slibu.
Po společném obědě jsme se byly vykoupat v Mrtvém moři, které má 23x větší obsah soli než bežné moře a tudíž vás nadnáší a nemusíte se zabývat plaváním. Navíc je tu zdarma k dispozici léčivé bahno, což jsme využili.
Po přesunu do Jeruzaléma jsme vyrazili do města. Díky tomu, že po setmění začal šábes, ulice byly skoro liduprázdné, úplně bez aut a veřejné dopravy. Toho jsme využili k rychlé návštěvě Západní zdi a starého města.
Naše karavana jde pouští
Nějaký zamračený bedujín
Čekal nás asi 50 minutový výšlap Hadí stezkou
Hadí stezkou cestou nahoru...
Těsně pod vrcholem končí lanovka
Izraelci jsou na toto místo právem hrdí
Když jsme končili koupání už vycházel měsíc...
Válečné pomalování českého důchodce
Šabat, šalom! Na ulicích nás moc není.
Krámky mají otevřené jen muslimové
U Západní zdi
Celá Západní zeď (nesprávně označovaná jako Zeď nářků)
je jen 70 m dlouhá a je součástí městských hradeb
Muži a ženy mají oddělený prostor pro modlitbu
a panují tu přísná bezpečnostní pravidla
Žádné komentáře:
Okomentovat