pondělí 19. listopadu 2018

Malé zamyšlení nad jídlem v zemi vycházejícího slunce 🇯🇵

Velkou výhodou cestování je možnost poznat běžný život ostatních národů, včetně tolik populární gastronomie. Z každé cesty se snažím odvést si a do svého repertoáru zařadit nějakou místní vzpomínku. Na Japonsko jsem se obzvlášť těšil, poté co jsem si prošel zdravé vaření za použití bylinek a zeleniny při posledních návštěvách ve Vietnamu. 

V první řadě je třeba uvést, že pro českého běžného turistu je Japonsko země relativně dražší. Vyplývá to z poměrně vysoké průměrné mzdy. Ostatní služby spotřebního koše (hlavně bydlení) jsem speciálně nestudoval, ale podle velikosti hotelových pokojů se dá usuzovat, že bydlení představuje jednu z největších položek rodinného rozpočtu. 
V každém hotelu vám ráno dají vybrat mezi kontinentální a japonskou snídaní

Japonská verze snídaně. Stojí za vyzkoušení
Krví života v Japonsku jsou železnice, a proto se kolem nich soustřeďuje také nákupní a stravovací život Japonců. Jinými slovy, nádraží jsou kulinářská centra, kde najdeme příležitost ke stravování od luxusních a hodně drahých restaurací až po fast foody a oblíbené večerky.
Vydatná polévka Ramen s vepřovým masem
 Nejběžnějším japonským jídlem, se kterým jsem se setkal, je rámen - japonská varianta hutné polévky Pho s vaječnými nudlemi. Běžně to dostanete jako hovězí, vepřové, kuřecí nebo rybí. Jsou to kousky masa, které si vybíráte z vývaru. Je to jako nakonec v celé Asii nejčastější snídaně a oběd běžného Japonce. Večeře už bývá bohatější. 
Další Ramen

Jiná obměna polévky Ramen
Zmrzliny tu umí pěkné - tady s příchutí zeleného čaje

Když Vás přestanou ryby bavit, můžete si dát místní hovězí

Typická obědová nabídka ve venkovské hospodě
Všechny podniky mají jedno společné. Národním sportem tu je vystavovat plastové atrapy nabízených a podávaných pokrmů. Všechny modely jsou úžasně realistické, i když podle vybledlých barev se dá odhadnout, že některé z nich mají hodně za sebou. Pro základní orientaci to všech bohatě stačí.
Plastové modely nabízených jídel. Dokonalost sama.

Totéž v jiné restauraci
Na nádražích se prodávají oblíbené bento boxy - papírové nebo plastové krabičky s přihrádkami, ve kterých se prodává cestovní jídlo v bohatém výběru ve slané nebo sladké podobě. Na nádraží v Naganu jsem viděl zajímavost - státní dráhy tu provozují zeleninový a ovocný market. Když jsem se domáhal zaplacení, byl jsem velmi překvapen, že sympatická zaměstnankyně drah mimo poskytování informací cestujícím, kontrole jejich jízdenek stačila ještě vážit, obsluhovat zákazníky tohoto marketu a přijímat od nich hotovost.
Bento box - záchrana do vlaku (zde v plastovém modelu)
V každé obci a ve velkých městech takřka na každém rohu jsou otevřené po 24 hodin večerky (7-Eleven, Family Mart a další), které kromě běžného "trvanlivého" jídla, nabízejí i široký sortiment hotových jídel. Na požádání Vám zakoupené hotové pokrmy také v mikrovlnce ochotně ohřejí, na cestu přidají hůlky a plastovou lžíci. Nechybí ani automaty na kávu a automaty na výdej hotovostí ze zahraničních karet (ATM), které spolehlivě pracují. Co je v Japonsku skutečně na každém rohu jsou fungující výdejní automaty na studené a horké nápoje. 
Prodejní automaty nápojů a jídel jsou skutečně na každém rohu
Rýžové rolky ala sushi

Obvyklá večeře - směs ryb
Tolik u nás oblíbené sushi tu samozřejmě taky mají, ale není zas tak běžný pokrm, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je to hlavně slavnostní jídlo, i když výše zmíněné večerky nabízejí trojhránky "sushi to go" nebo připravený rýžový váleček s různou náplní, který si doma sterilně umotáte do podoby sushi. Ceny se pohybují od našich 20 do 40 korun, takže cena opravdu lidová.

Poslední záchrana hladového turisty - síť večerek
Postup výroby Okonomi Yoki přímo na stole před vámi

Další fáze přípravy japonské pizzi
Výsledek je téměř hotový...
Finální produkt
Je japonským zvykem, že zaměstnanci se svým nadřízeným ještě po práci zajdou na skleničku nebo na jídlo. K tomu jsou v restauracích uzpůsobené boxy, kam není vidět a kam vchází jen obsluha. Většinou je to spojeno s happy hours, takže obsluha na zvonek do společnosti zajde a všichni si společně objednají po nápoji. Žádné běhání s jedním pivem, nikdo nemůže být rychlejší nebo pomalejší než ostatní. 
Typická kóje pro uzavřenou společnost
Rychlost obsluhy na druhé straně určuje a koriguje, kolik toho můžete za uvedenou dobu vypít. Ale Japonci to umí pěkně roztočit. A nakonec přijdou domů a tam je čeká oddaná a milující manželka. Jak romantické...




Žádné komentáře:

Okomentovat